Kam až vede obezita? „Nevejdu se do sanitky“

autor
Publikováno 4.9.2013
PhDr. Alena Gembalová / Novinářka
 

Nemusejí přímo ohrožovat na životě, ale přesto jej znepříjemňují a omezují. Těžké stupně obezity nepůsobí překážky jen při sportu a koníčcích. Problémem je i pouhé oblékání. Podívejte se, co čeká v denním provozu ty, kterým se hmotnost vymkne z kontroly.

Pohyb obézního se někdy rovná pohybu invalidy.

Obezita omezuje postupně: nejdříve se dotyčný neohne, potom se neobuje. Nakonec nevstane z postele. „Nemohu sebrat ze země, co mi upadlo – neohnu se. Ale nemohu ani dřepnout, to bych nevstal.“ To je častý stesk těžce obézních lidí.   

Stop obezitě, někdy jde vážně i o život

Obézní je unavený a v mnoha směrech nesoběstačný. To kvůli velkému nahromadění tuku po obvodu těla. Neohne se přes břicho a jeho ruce jsou najednou krátké: přes boční špeky nedosáhne na záda. Těžko se proto obléká i obouvá. Namáhá ho česání a jiná triviální činnost. Často se sám nedostane do vany. Může lehce uklouznout, a to s fatálními následky.

U obézních se vyskytují komplikace při operacích. V extrémních případech se ani nemusí včas dostat do nemocnice, protože se třeba nevejdou do sanitky. Je čas se rozhodnout a dát stop obezitě.

Nedýchám, ale funím

Obézní lidé se zadýchávají. „Je to úplná ztráta důstojnosti. Stačí pár rychlejších kroků, a nemůžu vést obchodní hovor,“ říká pan Václav. „Supím, funím a sám sebe slyším, jak působím neseriozně, neprofesionálně.“

Obezita se také může projevit jako známka bezbrannosti. „Často si říkám, kdyby mě někdo přepadl, neutekla bych. Prostě se sotva rozběhnu a když, tak pomalu uběhnu asi patnáct metrů. O rychlosti nemůže být řeč. A když se dobelhám domů, únavou se sesunu k jídlu,“ vypráví paní Anna.

Obezita - Problémy i s kůží

Kůže má mnohem větší plochu a je naskládána přes sebe do mnoha záhybů. Nemůže k ní vzduch, zapařuje se. Obéznímu hrozí opruzeniny a jiné kožní problémy. V létě obézní lidé nadměrně trpí horkem.

Obézní člověk má také méně času než štíhlý a svižný, protože mu všechno trvá déle. Vystoupit z auta není pro obézního otázka tří čtyř vteřin. Volné hodiny mu ubírá i vysedávání v lékařských ordinacích, takže mu chybí čas na koníčky. Bohužel často i na práci – a to je první krok k její ztrátě. Obézní člověk má pak často problém najít nové zaměstnání.

Jiná zajímavost o obezitě je v článku Obezita je v Japonsku nelegální, hrozí za ní vyhazov.

 
 
 
 
Diskuze
Pro ověření prosím přepište do pole znaky z obrázku:
captcha
 
Související články Jakou roli hraje obezita v partnerském vztahu?
Znáte případy, kdy partneři tloustnou současně? Jsou-li oba partneři lenivější povahy a libují...
Síla motivace při hubnutí
O závažnosti obezity v rovině zdraví víme, ovšem nezapomínejme, že nás může silně ovlivňovat...
Jak se po vánocích vrátit do "normálního" režimu?
Vánoční svátky a začátek nového roku byly pro některé ve stylu hodování, což se projevilo...
Další články autora Jakou roli hraje obezita v partnerském vztahu?

Znáte případy, kdy partneři tloustnou současně? Jsou-li oba partneři lenivější povahy a libují...

Ječný slad je základ mnoha zdravých dobrot

Z ječmene se získává slad, tedy naklíčené a usušené zrno ječmene. Ten se jak známo používá...

Srdce může podráždit i nedoléčená angína

Zaměnit zdravé za nezdravé lze snadno. Některé omyly se vymstí srdci rychle, jiné jsou nebezpečné,...

Aktuality Farmářské slavnosti

Chcete se také seznámit s rodinným hospodařením a současným životem na venkově? Vydejte se na letošní Farmářské slavnosti pro rodiny s dětmi! V už 6. ročníku slavností se můžete těšit na poznávání zajímavých míst, ochutnávání farmářských dobrot a poučení i skvělou zábavu pro celou rodinu.

RAW fest, Brno - Mala Amerika FoodPark special - Brno

16. července 2016 od 10 hodin v Hybešově ulici v Brně.

Gulášfest

Ochutnávka více než 30 druhů gulášů, o víkendu 14-16. července ve Valašském Meziříčí.