Předporodní příprava až po regeneraci těla po porodu

Jedná-li se o maminky prvorodičky je na místě věnovat patřičnou péči předporodní přípravě, aby se žena připravila nejen na samotný porod, ale i péči o nově narozené miminko, včetně následné péče o své tělo a zdraví. 

Ideálními pomocníky v této oblasti jsou knížky a kurzy. Díky tomu se nastávající maminka naučí vše o těhotenství, porodu, šestinedělí, péči o miminko, kojení a péče o sebe samu. Porod je nejen zázrakem, fascinací, radostí, ale také změti emocí a tvrdá práce.

Příprava na porod

Dnes již existují možnosti jak maminku připravit nejen psychicky, ale i fyzicky a duševně. U samotného porodu dochází k poranění hráze nastřižením či natržením. Toto bolestivé poranění se může podepsat na novopečené mamince a postihuje až dvě třetiny rodiček. Jako prevence se doporučuje masáž hráze, ale to je nedostačující.

Následkem poranění hráze mohou být jednak jizvy, bolesti při vyprazdňování či při sexu, ale i záněty, inkontinence nebo výhřez dělohy. Moderní doba sebou přináší i řadu řešení, jak některým problémům předcházet.

Pomůcky usnadňující porod

Porod se dá usnadnit mnoha způsoby, stačí poslouchat odborníky a získávat informace. Usnadnit se dá i díky porodnickému gelu Diantal, který vytváří klouzavou vrstvu, jež zmenšuje třecí síly.

Děťátko tak lépe vyklouzne skrz porodní kanál, což může porod zkrátit až o 30%. I miminko si vytváří novorozenecký maz, který se však vytrácí v počáteční fázi porodu, při otevírání krčku dělohy.

Chce-li si nastávající maminka výrazně ulehčit porod, doporučuje se aplikovat Diantal. Porodem však celý proces nekončí a my se v následujících řádcích zaměříme na poporodní období.

Poporodní období

S blížícím se porodem bývá v domácnosti již vše připraveno tak, aby novopečená maminka po návratu z porodnice mohla veškerou péči věnovat svému děťátku.

Informace o průběhu porodu, péči o miminko, kojení a výživě získává maminka v poradně pro těhotné, literatuře nebo centrech zabývajících se péči o těhotné, ale pouze v obecné rovině. Proto maminku nezřídka potrápí pláč a bolesti bříška jejího drobečka.

Ne vždy musí jít o nežádoucí intoleranci laktózy, která je strašákem maminek. To jim brání odpočívat, uvolnit se myslet pozitivně.

Pro kojence a batolata představuje mléko nejdůležitější složku potravy. Mnohé děti však nedokážou zpracovat cukr přítomný v mléce, tedy laktózu. Odborníci nazývají tento stav laktózovou intolerancí. Vrozená intolerance je vzácná a geneticky daná, týká se přibližně 1 až 3 % dětí. Bolesti bříška mohou být z různých důvodů, proto není nutné hned plašit.

Maminka a její tělo po porodu

Nezřídka se novopečené maminky vrhají krátce po porodu do cvičení a různých diet. Diety určitě nepřipadají v úvahu, protože tělo potřebuje pro svou regeneraci důležité živiny. Cvičení se doporučuje, ale určitě začít opatrně a postupně. Pomáhá odstraňovat deprese, ale i vracet tělo rychleji do původní podoby.

Přijímat by měla žena důležité proteiny, jelikož napomáhají obnově tkání a celkové regeneraci, důležité vitamíny, minerály. Z vitamínů jsou důležité A, C, E, skupina vitamínů B. Zelenina i ovoce by měly být naprostou součástí jídelníčku.

Zařazení výživově hodnotných jídel zaručí nejen lepší regeneraci, tvorbu mléka, ale mnohem rychlejší návrat k původní postavě. Mimo to pestrý jídelníček a pravidelný pohyb odstraňují potíže se zácpu a hemeroidy, jež právě po porodu potrápí nejednu maminku. 

 
 
 
 
Diskuze
Pro ověření prosím přepište do pole znaky z obrázku:
captcha
 
Související články Co dělat, když kojení není možné?
V případě, že dítě nemůže být kojeno, je nutné zavést náhradní umělou výživu určenou kojencům....
Strava kojenců nekončí jen u mateřského mléka
Výživa v prvních měsících života má zásadní význam pro zdravý růst a vývoj dítěte. Kojení...
Ke kojení patří odříhnutí, buzení i naslouchání miminku
Kojení je právem matky a dítěte a je nejlepší a nejpřirozenější formou výživy...
Další články autora Zdraví ve špíži aneb síla zdravých potravin

Možná někoho překvapí, že naše spíže, lednice i zahrádky jsou nadité účinnými „léky“ na téměř...

Lilek v kuchyni

Lilek, kterému také říkáme baklažán, je pěstován pro své plody s fialovočernou barvou...

Obědy ve školní jídelně. Ano či ne?

Mám posílat své dítě do školní jídelny na obědy? Tuto otázku si na začátku školního roku kladou...

Aktuality 3. ročník konference FOOD21

Dne 8.dubna se v Praze (hotel Grandior) bude konat 3. ročník konference Food 21.

Online kurz Hubnutí na míru se STOBem

Iva Málková  vytvořila se svými spolupracovníky on-line kurz, který se zabývá psychologií hubnutí,  kde je shromážděno 30leté knowhow STOBu. Kurz je plánován zhruba na tři měsíce, ale uživatelé kurzu  se k němu  budou jistě vracet i v budoucnu. Hlídání váhy je celoživotní kontrola a v tomto komplexním přístupu k hubnutí budete nacházet stále další a další pomocníky pro nově vznikající problémy.

Konference Dětská výživa a obezita v teorii a praxi 2016

Konference pořádaná Společností pro výživu se bude konat 2. 12. 2016 v Praze.