Když je dítě vegetarián

autor
Publikováno 5.9.2016
Mgr. Jana Nejedlá Lukášová / Specialistka pro zdravý životní styl
 

Děti k vegetariánství nejčastěji přicházejí prostřednictvím svých rodičů nebo v rámci osobního přesvědčení během dospívání. Vegetariánství může být v mnoha směrech prospěšné, dětský věk však klade vysoké nároky na výživu, proto je zapotřebí k této alternativě stravování přistupovat zvlášť zodpovědně a pravidelně ji konzultovat s odborníkem.

„Nelze se spokojit s konstatováním, že dítě je živeno alternativně, je nutné určit faktické složení stravy, míru omezení živočišné bílkoviny a porovnat zjištěné skutečnosti s potřebami dítěte.“ (Nevoral, a další, 2001, s. 139)

Již během těhotenství je od matky vyžadován vyšší příjem některých živin i celkové energie.  Pokud se matka stravuje podle vegetariánských či veganských pravidel, musí si hlídat především dostatečný příjem celkové energie, bílkovin, minerálních látek, vitamínů a kyseliny listové.

První rok se vyvíjí organismus dítěte rychleji, proto je důležité zajistit správný přísun živin i kojící matce. Často dochází k současnému podávání vitamínů (zejména D a B12), které jsou vzhledem k dietě matky v mléce obsaženy v nižší míře. Sójová náhrada mléka může pokrýt potřeby dítěte, je-li vyrobena s ohledem na rozdílnou využitelnost bílkovin sóji.

Od období příkrmů může docházet u dítěte k nežádoucímu nižšímu příjmu energie. Vegetariánská strava je objemnější, dítě se rychleji zasytí a množství vlákniny ještě urychlí pohyb střev.

Potencionální riziko nedostatku nutričních složek ve výživě  
Období Vegetariánství Veganství
Těhotentví železo, kyselina listová, vitamin D, zinek kalorie, proteiny, vápník, vitamin B12
Kojení železo, kyselina listová, vitamin D, zinek kalorie, proteiny, vápník, vitamin B12
Kojenec (0 až 6 měsíců) železo (z plodové vody), vitamin D velký objem stravy, kalorie, proteiny, vápník, zinek, vitamin B12
Kojenec (6 až 12 měsíců) železo (vysoce individuální), vitamin D velký objem stravy, kalorie, proteiny, vápník, zinek, vitamin B12
Dítě železo kalorie, proteiny, vápník, vitamin D, vitamin B12
Adolescent železo kalorie, proteiny, vápník, vitamin D, vitamin B2, vitamin B12
Mladý dospělý   železo, vápník, zinek, vitamin D, vitamin B12

 

Bílkoviny

Dostatečná kvalita bílkovin (skladba aminokyselin) může být příznivěji ovlivněna vzájemnou kombinací luštěnin a obilnin, zařazením sójových výrobků, ořechů, semen a jejich výrobků (např. burákové máslo) a především mléka.

Nenasycené mastné kyseliny

„Omezení živočišné bílkoviny nemusí být důvodem k postižení dítěte, ale v každém případě je třeba sledovat zdravotní stav a růst dětí s tímto typem výživy. (…) Přísné odmítání živočišné bílkoviny (veganství) je třeba považovat u dětí za nebezpečné.“ (Nevoral, a další, 2003, s. 141)

Obsah omega-3 polynenasycených mastných kyselin, které potřebujeme k správnému vývoji nervových buněk, bývá v mateřském mléce až o třetinu nižší než u matek s běžnou stravou. Pozitivní efekt může mít preference sójového oleje před jinými nebo konzumace potravinových doplňků.

Minerální látky a vitamíny

Prevence před deficitem minerálních látek spočívá ve zvýšené tělesné aktivitě a konzumaci zdrojů bohatých na vápník, odmítáním konzumace kávy a kouření. Vyšší vstřebatelnost železa z rostlin a jejich produktů umožňuje současné podávání vitamínu C. Příjem selenu je závislý na složení půdy, odkud rostlina pochází.

 

Použitá literatura a jiné zdroje:

  • DLOUHÁ, Renáta. Výživa: přehled základní problematiky: [učební text pro posluchače Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy]. 1. vyd. Praha: Karolinum, 1998, 215, 215 s. ISBN 80-7184-757-7.
  • KASTNEROVÁ, Markéta. Poradce pro výživu. 1. vyd. České Budějovice: Nová Forma, 2011, 377 s. ISBN 978-80-7453-177-4.
  • MELINA, Vesanto; DAVIS, Brenda. Průvodce (začínajícího) vegetariána: [kompletní průvodce zdravou vegetariánskou stravou]. 1. vyd. v češtině. Radňovice: Andrea Komínková, c2008, 429 s. ISBN 978-80-904291-0-9.
  • MÜLLEROVÁ, Dana. Zdravá výživa a prevence civilizačních nemocí ve schématech. Vyd. 1. V Praze: Triton, 2003, 99 s. ISBN 8072544217.
  • NEVORAL, Jiří. Výživa v dětském věku. Vyd. 1. Jinočany: H & H, 2003, 434 s. ISBN 80-86022-93-5.
  • WHITNEY, Eleanor, Noss; SIZER, Frances, Sienkiewicz. Nutrition: concepts and controversies. 9th ed. Belmont: Wadsworth, c2003, XVI, 578 s., 100 s. příl. ISBN 0534577997.
 
 
 
 
Diskuze
Pro ověření prosím přepište do pole znaky z obrázku:
captcha
 
Související články Jezte jako Daniel Negreanu
Kulturistů, vrcholových sportovců a dalších lidí pracujících ve velkém fyzickém či psychickém...
Jak správně upravit luštěniny?
Luštěniny jsou zdrojem rostlinných bílkovin, vitamínů, minerálních látek a vlákniny. Kromě...
Alternativní „masa“ ze sóji
Sója pro vegetariány představuje významnou potravinu – je zdrojem bílkovin. Z této olejniny se...
Další články autora Co je zdravá výživa?

Na otázku „co je to zdravá výživa“ existuje velmi prostá odpověď. Jde o stravu, která nám...

Tuky (lipidy)

Tuky jsou pro lidský organismus nesmírně důležité – tvoří zásobu energie, slouží jako ochrana...

Sacharidy (glycidy)

Při zmínce o sacharidech se nám většinou vybaví kostka cukru nebo sladká chuť. Jde...

Aktuality 3. ročník konference FOOD21

Dne 8.dubna se v Praze (hotel Grandior) bude konat 3. ročník konference Food 21.

Online kurz Hubnutí na míru se STOBem

Iva Málková  vytvořila se svými spolupracovníky on-line kurz, který se zabývá psychologií hubnutí,  kde je shromážděno 30leté knowhow STOBu. Kurz je plánován zhruba na tři měsíce, ale uživatelé kurzu  se k němu  budou jistě vracet i v budoucnu. Hlídání váhy je celoživotní kontrola a v tomto komplexním přístupu k hubnutí budete nacházet stále další a další pomocníky pro nově vznikající problémy.

Konference Dětská výživa a obezita v teorii a praxi 2016

Konference pořádaná Společností pro výživu se bude konat 2. 12. 2016 v Praze.