Co je zdravotní tvrzení?

Zdravotní tvrzení je zjednodušeně tvrzení na obalu výrobku či v reklamě, že konzumací dané potraviny se dostavují určité pozitivní účinky na zdraví.

Pozitivní účinky způsobuje nějaká složka nebo samotná potravina. Účinky jsou přesně popsány a je většinou i stanoveno, kolik se musí dané složky nebo potraviny zkonzumovat, aby se účinky dostavily.

Počet tvrzení je omezen. Každé tvrzení schvaluje Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA, tj. European Food Safety Authority). Základní předpis pro používání zdravotních tvrzení je Nařízení EP a Rady č. 1924/2006, o zdravotních a výživových tvrzeních.

Více si o zdravotních tvrzeních můžete přečíst v článku „Na zdravotní tvrzení se lze spolehnout při sestavování jídelníčku“.

 

Zdravotní tvrzení

rostlinné steroly, estery rostlinných stanolů
Bylo zjištěno, že rostlinné steroly a estery rostlinných stanolů snižují hladinu cholesterolu v krvi. Vysoká hladina cholesterolu je rizikovým faktorem pro vznik ischemické choroby srdeční.
Rostlinné steroly: Steroly získané z rostlin, ve formě volných sterolů nebo esterů potravinářských mastných kyselin
Bylo zjištěno, že rostlinné steroly a estery rostlinných stanolů snižují hladinu cholesterolu v krvi. Vysoká hladina cholesterolu je rizikovým faktorem pro vznik ischemické choroby srdeční.
Estery rostlinných stanolů
Bylo zjištěno, že estery rostlinných stanolů snižují hladinu cholesterolu v krvi. Vysoká hladina cholesterolu je rizikovým faktorem pro vznik ischemické choroby srdeční.
Žvýkačka slazená ze 100% xylitolem
Bylo zjištěno, že žvýkačka oslazená 100% xylitolem snižuje množství zubního plaku. Velké množství zubního plaku představuje rizikový faktor při tvorbě zubního kazu u dětí.
Kyselina α-linolenová a kyselina linolová
Esenciální mastné kyseliny jsou potřebné pro normální růst a vývoj dětí
vápník
Vápník je potřebný pro normální růst a vývin kostí u dětí
vitamin D
Vitamin D je potřebný pro normální růst a vývin kostí u dětí
vápník a vitamin D
Vápník a vitamin D jsou potřebné pro normální růst a vývin kostí u dětí
fosfor
Fosfor je potřebný pro zdravý růst a vývoj kostí u dětí
bílkoviny
Bílkoviny jsou potřebné pro normální růst a vývin kostí u dětí